52. HRVATSKI SEMINAR ZA STRANE SLAVISTE ZAGREBAČKE SLAVISTIČKE ŠKOLE, DUBROVNIK, 18–31. KOLOVOZA
Od 18. do 31. kolovoza u Dubrovniku je u Poslijediplomskom središtu održan 52. hrvatski seminar za strane slaviste Zagrebačke slavističke škole. Zagrebačka slavistička škola posebna je djelatnost Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U okviru konverzacijskih lektorata polaznici su usavršavali znanje hrvatskoga jezika, a u okviru proseminara raspravljali o jezikoslovnim, književnim, povijesnim i kulturnim temama koje povezuje središnja tema Seminara – (Kratki) spojevi u hrvatskome jeziku, književnosti i kulturi.
Polaznici su u prvome tjednu nadopunjavali svoje znanje na četirima obveznim proseminarima Spojevi sloja teksta i sloja glasa u hrvatskome jeziku (Ines Carović); Kad se susretnu standardno i dijalektno (Marija Malnar Jurišić); (Kratki) spojevi u hrvatskoj književnosti 19. stoljeća (Suzana Coha); Zagonetka autorstva na spoju zbilje i fantazije (Gabrijela Puljić) te na dvama izbornim proseminarima Jezične biografije iliraca (Kristian Novak) i (Ne)sporazumi u hrvatskoj književnosti 15. i 16. stoljeća (Goranka Šutalo). A u drugome su tjednu pohađali sljedeće obvezne proseminare: Sinonimi u kratkomu spoju (Zrinka Jelaska); Kontakti (an)organskoga u jeziku (Marija Malnar Jurišić); (Ne)sporazumi u hrvatskoj književnosti od 17. do 19. stoljeća (Goranka Šutalo) i Zagonetka autorstva na spoju zbilje i fantazije (Gabrijela Puljić). Od izbornih proseminara birali su između Pisamskih biografija (Igor Marko Gligorić) i (Kratkih) spojeva u hrvatskoj književnosti od početka 20. stoljeća do suvremenosti (Suzana Coha). Konverzacijske su lektorate oba tjedna izvodili Iva Dragićević, Tomislav Ćužić i Ninoslav Radaković.
Ovogodišnja je Zagrebačka slavistička škola okupila tridesetak studenata i dvadesetak profesora slavistike iz dvadeset država
Usto su polaznici slušali znanstvena predavanja tematski usmjerena na središnju temu. Predavači na Seminaru uvaženi su sveučilišni profesori i kulturni djelatnici iz Hrvatske i inozemstva: Ivana Vidović Bolt, Tomislav Bogdan, Iva Nazalević Čučević, Cvijeta Pavlović, Tomislav Stojanov, Tatjana Jukić Gregurić, Kristian Novak, Davor Nikolić, Irina Budimir, Etami Borjan, Zrinka Jelaska, Miranda Levanat-Peričić, Stjepan Krasić, Krystyna Pieniążek-Marković. U fokusu je razmatranja bio niz jezikoslovnih i književnoznanstvenih i kulturoloških tema kao što su hrvatska baština u frazeološkom zrcalu, sintaksa hrvatskoga jezika, zamke kontekstualizacijskih pristupa starijoj hrvatskoj književnosti, Zakon o hrvatskom jeziku, poetika Antuna Gustava Matoša, fonološke osobitosti hrvatskih brzalica, uloga hrvatskoga jezika u europskim vjerskim i kulturnim integracijama, ilirski pokret, leksički binomi, rodovsko-žanrovska isprepletanja u suvremenom hrvatskom filmu, biblijski prijevodi, (unutar)generacijski konflikti tranzicijske proze te Krležin Izlet u Rusiju.
Inozemne studente i profesore slavistike (trideset i tri studenta kroatistike i slavistike te dvadeset i dva profesora), koji su u Dubrovnik stigli iz brojnih država svijeta (ukupno 20), dočekao je i bogat kulturni program, koji uključuje posjete staroj gradskoj jezgri, Državnome arhivu u Dubrovniku, Kneževu dvoru, franjevačkom i dominikanskom samostanu, Umjetničkoj galeriji, obilazak dubrovačkih gradskih zidina, stručne izlete u Cavtat, Trsteno i na Elafitsko otočje te Filmsku i Književnu večer. U okviru prve Filmske večeri polaznici su se upoznali s hrvatskim kozerijskim filmovima, a za drugu je bila rezervirana projekcija dugometražnoga filma Goli redateljice Tihe K. Gudac. Književnu večer moderirala je Ines Carović, a kao gost sudjelovao je Kristian Novak. Seminaristi ni ove godine nisu propustili Dubrovačke ljetne igre na kojima su pratili Shakespearovu Oluju u režiji i adaptaciji Vite Taufera.
Novost je ovogodišnjega Seminara dodjela Nagrade Zagrebačke slavističke škole, koja je upriličena pretposljednjega dana programa. Nagrada je predana u ruke Krystyne Pieniążek-Marković, povjesničarke književnosti, esejistice, sveučilišne profesorice u Poljskoj i dugogodišnje prijateljice Zagrebačke slavističke škole.
Pedeset i drugi seminar organizirala je Uprava Zagrebačke slavističke škole, koju čine voditelji Škole i jezikoslovnoga bloka Igor Marko Gligorić, zamjenica voditelja Goranka Šutalo, programski tajnik Ninoslav Radaković i voditeljica književnoznanstvenog i kulturološkog bloka Suzana Coha. Organizaciju su financijski poduprli Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH, Ministarstvo kulture i medija RH, Zaklada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Sveučilište u Zagrebu te Odsjek za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Filozofski fakultet u Zagrebu ove godine slavi 150. obljetnicu, a 52. seminar daje poseban pečat dugogodišnjemu radu Fakulteta. Premda Škola djeluje više od pola stoljeća, bogatstvo se i raznovrsnost aktivnosti ne smanjuju, a otvorene utičnice prikazane na plakatu ovogodišnjega Seminara simbolično upućuju na otvorenost za suradnju, istaknula je i dugogodišnja suradnica Škole Ivana Vidović
Bolt.
Temelj je Zagrebačke slavističke škole poticanje i promicanje poznavanja hrvatskoga jezika, književnosti i kulture, a tom se mišlju Škola vodi još od 1972. Od svojih početaka Škola je okupila više od tri tisuće polaznika iz šezdesetak država. Polaznici diljem svijeta i ove su godine uživali u ugodnom dvotjednom boravku ispunjenom rasplamsavanjem rasprava, pogađanjem jezičnih interesa te, u znaku teme Seminara, stvaranjem brojnih spojeva koji vode produbljivanju već poznatoga i otvaranju novih vidika, a sve to u filološki zanimljivom
tonu.
795 - 796 - 12. rujna 2024. | Arhiva
Klikni za povratak